7. Festiwal Komiksów Historycznych

7. Festiwal Komiksów Historycznych

30 czerwca, w godzinach 10.45 – 18.00 w siedzibie Centrum Edukacyjnego IPN im. J. Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, spotkamy się po raz siódmy na Festiwalu Komiksów Historycznych.  Imprezę wraz z wystawą prac laureatów ogólnopolskiego konkursu Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej otworzy niezapomniany Papcio Chmiel, czyli pan Henryk Chmielewski – autor Tytusa, Romka i A ‘Tomka słynnej  serii komiksowej wydawanej od 1957 r. 

Dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach rysunkowych, które prowadzić będą znani rysownicy: p. Nikodem Cabała i p. Hubert Ronek. Do wygrania nagród w konkursach na tematy komiksowe zachęcać Państwa będzie miłośnik i recenzent komiksów, animator kultury, p. Marcin Andrys. A panowie: dr Mateusz Marek i Łukasz Pogoda, pracujący na co dzień w Biurze Edukacji Narodowej IPN wyjaśnią zasady historycznych gier planszowych i potowarzyszą chętnym w graniu w gry Dywizjon 303, 111 –Alarm dla Warszawy i 7. W obronie Lwowa.

Wydarzenie rozpocznie się wykładem p. dr Bartłomieja Janickiego, historyka, nauczyciela, autora książek Polski komiks historyczny (lata 1920-2010) i „Dydaktyczny potencjał komiksu historycznego oraz innych publikacji dotyczących pracy dydaktycznej z wykorzystaniem narracji obrazkowych.  Z prelekcjami i prezentacjami wystąpią autorzy znanych komiksów:
p. Sylwia Gajownik, p. Michał Konarski, p. Marek Oleksicki, p. Tobiasz Piątkowski, p. Hubert Ronek, p. Witold Tkaczyk, p. Sławomir Zajączkowski, p. Marcin Wierzchowski, p. Krzysztof Wyrzykowski. P. Radosław Bolałek przedstawi historię komiksu w Japonii i opowie o historii komiksu japońskiego w Polsce.  Po projekcji filmu W ostatniej chwili – o komiksie w PRL-u można będzie porozmawiać z jego reżyserem p. Mateuszem Szlachtyczem.

Wszyscy, którzy przybędą, otrzymają gratis komiksy wydane przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, a zakupić będą mogli publikacje komiksowe wydawnictw: Klinika Języka, Hanami,

Prószński i Sp-ka, Zin Zin Press.  Mamy też nadzieję, że  pomogą Państwo wesprzeć rehabilitację Amelki Włudeckiej, która walczy z rzadką chorobą genetyczną i wezmą udział w akcji charytatywnej, kupując komiks Amelka vs. Mozaika.

 

 

 

 

 

VII_Festiwal_komiksu_PROGRAM_bez spadów-page-001 VII_Festiwal_komiksu_PROGRAM_bez spadów-page-002

03 lipca, 2017 in Aktualności

Comments are closed.